حافظ

بعید است ما ایرانی‌ها حالا‌حالاها دست از سر حافظ برداریم. هر چقدر هم که کهن شود هنوز برای ما حرف برای گفتن دارد؛ کمترین‌ش این است که حافظ با خودش «امید» به دل آدم می‌ریزد و این ربطی به شعر دوست بودن یا نبودن ما ندارد؛ ما همیشه به امید و حس خوب احتیاج داریم.

اپلیکیشن ‌حافظ‌‌‌‌‌نامه همانطور که از اسمش پیداست، تمام اشعار حافظ را یک‌جا در گوشی در دسترس ما می‌گذارد تا هر وقت دلمان تفال خواست برویم سراغش و حال و هوای‌مان عوض شود.

کار با برنامه

محتوای اپلیکیشن که برای همه شناخته شده است؛ شعر حافظ خوشایند است و حرفی در آن نیست؛ اما این اپلیکیشن به محض ورود با پخش صدای بلبل و سه‌تار لبخند را به لب‌تان می‌نشاند تا با حال خوب سراغ تفال بروید.

برنامه علاوه بر قابلیت پخش موسیقی، گرافیک خوبی‌هم دارد و رابط کاربری راحت و سرراست آن به خوبی شما را هدایت می‌کند؛ روی نوار پایین صفحه گزینه «فال» را دارید که با لمس آن وارد صفحه فال شده، نیت می‌کنید و پس از لمس گزینه فال که روی صفحه نمایش داده شده، یک تصویرگرافیکی بامزه می‌بینید که قطر کتاب را نشان می‌دهد و نشانه‌ای که باید در جایی از قطر ثابت‌اش کنید تا فال‌تان باز شود. بعد از آن متن غزل حافظ را می‌بینید که گزینه تعبیر فال را هم همان بالای شعر می‌توانید لمس کرده وبخوانید.

قابلیت‌ها

این اپلیکیشن در بخش تنظیمات چند قابلیت برایتان دارد. به غیر از تنظیمات متن و صدای پیش فرض می‌توانید با فعال کردن گزینه «مژده سروش»، با وارد کردن زمانبندی مورد نظرتان (روزانه، هفتگی و ماهانه)، ابیاتی از حافظ را به صورت نوتیف دریافت کنید.

دیگر اینکه شما می‌توانید با اشعاری که به آن‌ها تعلق خاطر دارید، «لیست علاقمندی‌ها» درست کنید. همچنین این برنامه تاریخچه‌ای از فال‌هایی که گرفته‌اید را برایتان ذخیره می‌کند و شما لیستی هم از فال‌های قبلی در بخش «تاریخچه» دارید.

قابلیت دیگر برنامه این است که به راحتی می‌توانید از منوی پایین صفحه اول، ابیات مورد نظر و حتی یک کلمه را جستجو کنید تا ارجاع‌‌های مرتبط با آن نمایش داده شوند.

روی هم رفته اگر حافظ‌‌دوست باشید، با این برنامه حالتان‌ خوش می‌شود. البته این برنامه برای کاربران ایرانی کاربرد دارد و پیش‌فرض و متن فقط به زبان فارسی طراحی شده است.

نقطه قوت

  • گرافیک خوب
  • رابط کاربری مناسب
  • قابلیت پخش موسیقی مناسب با فضای برنامه

نقطه ضعف

  • عدم امکان تغییر پیش فرض و متن اشعار به انگلیسی

منبع: پانوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *